Bayandan Bayana

LENF BEZLERİ ŞİŞMESİ VE AĞRISI NEDEN OLUR ?

LENF BEZLERİ ŞİŞMESİ VE AĞRISI NEDEN OLUR ?lenf-drenaj- MASAJ HAREKETİ 2

Lenf bezi nedir, lenf bezi ağrısı, lenf bezinin şişmesi, , lenf bezleri ne işe yarar, lenf bezleri ile ilgili sorunlar.

Vücudun değişik bölgelerine bulunan lenf bezlerinin şişmesinin değişik nedenleri vardır. Ancak lenf bezlerinin şişmesi ve lenf nodu büyümesinin en yaygın sebebi vücutta meydana gelen enfeksiyonlardır. Lenf bezleri şişliği genellikle buna neden olan enfeksiyonu etkisini kaybetmesi ile birlikte inmeye başlar. Ancak 2 haftadan daha uzun süren lenf bezi büyümesi durumlarında Doktora danışmakta fayda vardır.

Lenf bezleri büyük ve küçük lenf bezleri (düğümleri) olarak 2 ye ayrılılar. Küçük lenf bezlerine lenf nodülleri veya lenf düğümleri adı da verilir. Lenf bezleri vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve adeta bir zincir gibi ardarda dizilen dokulardır. Kasıklarda, boyunda, koltuk altında, ense altında diz arkasında ve çenede lenf bezleri yoğunlaşmaktadır. Lenf bezleri vücudun hemen her yerinde seyrek te olsa bulunurlar. Lenf bezleri lenf kanalları ile vücudu saran bir ağ sistemi oluştururlar. Akkan da adını verdiğimiz lenf sıvısı, vücudu zararlı dış etkenlerden ve enfeksiyon etkenlerinden koruyan lenfosit hücreleri ve antikorlar ile doludur. Lenf sıvısı şeffaf bir sıvı olup hücreler arasında aynen kanda olduğu gibi dolaşım yapmaktadır. Aslında lenf sıvısı kan yolunu da kullanır ve kana karışır.

Enfeksiyon: En genel lenf nodülü şişliği sebebidir

Bağışıklık sisteminin enfeksiyona neden olan bakteriler ve virüsler ile mücadele etmeye başlaması lenf bezlerinin şişmesine neen olmaktadır. Enfeksiyon etkeni bakteri ve virüs bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğinde lenf bezleri de eski boyutlarına geri dönerek küçülürler. Bademcik iltihabında boyun ve ense bölgesindeki lenf bezleri şişerken, cilt hastalıklarında ve sivilce enfeksiyonlarında koltuk altı lenf nodu şişmektedir.

Kasık bölgesindeki lenf bezleri neden şişer:

Bu şişliğin olması durumunda bel altı, kasık, bacak gibi kasıktaki lenf bezlerinin bu bölgede oluşan bir enfeksiyonla savaşıldığı sonucunu ortaya koymaktadır.

Lenf bezleri vücudun gider borusu gibidir her yerde kolları olan temizleme kanalları gibi

Dikkat etmemiz gerekenler.

Tabi ki vücudun toksinleri, ve enfeksiyonları sebebi ile lenf nodülleri tıkanır ve işlevini yapamaz hale geldiğinde vücut dolaşım sistemi olarak bunu hissederiz. işte bu yüzden dolaşım sistemimizi temiz tutmak onu korumak elimizde bol yürüyüşler,yüzmek gibi bütün vücudu çalıştıran hareketler gerekir ve özellikle vücudun kasılmasını sağlayan masaj en büyük yardımcıdır.

lenf bezleri nelerde bulunur.

Lenf bezleri bütün vücuda yayılmış kümecikler şeklinde dir bu kümelerdeki lenf düğümlerinin boyutları bir toplu iğne başı büyüklüğünden bir fasulye tanesi büyüklüğüne kadar farklılık gözterir. Lenf bezleri Özellikle vücudumuzun,

• Boyun ve çene altı
• Damak ve bademcikler
• Timüs bezi
• Koltukaltı
• İnce bağırsaklar (peyer plakları )
• Kasık bölgesi
• Dalak (en büyük lenfatik doku yoğunlaşması)
• Diz arkası
• Göğüs boşluğu içinde
Gibi bölgelerinde kümelenmişlerdir. Bu bölgelerdeki lenf düğümleri farklı görevler üstlenerek vücudun çalışmasını düzenlerler.

 

Sosyal Ağlarımız

4 thoughts on “LENF BEZLERİ ŞİŞMESİ VE AĞRISI NEDEN OLUR ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>